Revenim cu picioarele pe pământ după rezultatul excelent obţinut de „Piţurcă & Friends” în amicalul cu San Marino şi ne îndreptăm privirea spre tabloul cu cele 9 meciuri ale etapei a 3-a din Liga I la fotbal. Să ştiţi că nu-i o etapă uşoară, toate meciurile sunt de 1X2, toţi jucătorii au două picioare, iar terenul pe care se joacă poate influenţa mai mult sau mai puţin rezultatul partidei.
Acum că am trecut cu bine peste toate clişeele (dar mai avem în rândurile ce urmează), să dăm citire celor 9 partide care ne vor încânta în cele 4 zile de competiţie.
Astra lui Selymes Prunea Ioan Nicolae încă mai are pretenţii la cupele europene, aşa că merge la Mioveni cu prima garnitră, aceea care n-a fost în stare să înscrie Voinţei din Sibiu. De cealaltă parte, Ionuţ Popa se află în faţa unui golaveraj de 0-5 înregistrat în numai două etape şi va da şi el totul de pe margine. ATENŢIE: ambele echipe au 0 puncte, deci se poate întâmpla orice. Mioveni – Astra X (1-1).
Spre deosebire de Mioveni, Gazul a reuşit un golaveraj de 0-5 într-un singur meci şi se anunţă cu mici şanse în deplasarea de mâine seară. ATENŢIE: acelaşi Gaz a trecut de FSV Mainz, care a bătut etapa trecută pe Bayer Leverkusen, care a terminat campionatul în faţa lui Bayern… deci da, iată că şi în acest meci se poate întâmpla orice. CFR – Gaz Metan Mediaş 1 (2-0).
Şi dăm din nou de un Dinamo – Pandurii, un duel ce se dovedeşte a fi tot mai interesant pe campionat ce trece, asta deoarece ultimele 5 episoade din Liga I au avut ca şi rezultat semnul „X”, fie c-a fost vorba de Târgu-Jiu, de Ştefan cel Mare, de 0-0, 1-1 sau 2-2. ATENŢIE: vorbim de Dinamo, egala locului 10 din Croaţia şi de Grigoraş, cel mai tare din oraş. Aţi ghicit, şi aici se poate întâmpla orice. Dinamo – Pandurii 1 (2-1).
Cu 4 puncte câştigate, „lupii galbeni” au înfruntat până acum două echipe apatice, reprezentantele UCL din 2011, secţiunea România. Împinşi de la spate de către cei care se anunţă tot mai mulţi pentru meciul de sâmbătă, ploieştenii par a fi o nucă tare pentru Rapidul lui Răzvan, învins categoric la Mediaş acu’ două săptămâni. ATENŢIE: se joacă pe Estadio di Buzău, deci se poate întâmpla orice. Petrolul – Rapid X (0-0).
Concordia lui Diniţă şi Vasluiul lui Hizo vor oferi cel mai spectaculos duel al etapei în faţa a 416 privitori din comuna ce-a ajuns să găzduiască o finală de campionat european. ATENŢIE: Chiajna a reuşit să marcheze un gol, ceea ce Adailton n-a reuşit la Arnhem sau sub Pietricica, deci se poate întâmpla orice. Concordia – Vaslui X2.
Primul derby moldovean se joacă la Piatra Neamţ pe stadion de Liga Campionilor, cu echipă de Liga Campionilor, dar cu joc de locul 13. De urmărit spaniolul lui Pinalti, că pe la Oţelul nu mai joacă nimeni. ATENŢIE: e derby, deci se poate întâmpla orice. Ceahlăul – Oţelul X2.
Steaua – „U” Cluj: cam 17 echipe din Liga I îşi doresc ca acest meci să fie câştigat de Universitatea şi cam 70% din cele „câteva milioane” de fani ai „gazdelor” vor acelaşi lucru. Nu mă aliniez în rândul declaraţiei sugerate prin rândurile de mai sus, aşa că îmi doresc ca golu’(rile) să fie marcat(e) de Tony. ATENŢIE: ambele echipe au bătut Mioveniul, deci se poate întâmpla orice. Steaua – „U” Cluj 12.
Ca şi atractivitate, meciul rivalizează cu Concordia – Vaslui sau cu Mioveni – Astra. ATENŢIE: gazdele au avut voinţă în primele două meciuri, dar oaspeţii sunt cu orgoliul rănit după două înfrângeri, deci se poate întâmpla orice. Voinţa Sibiu – Târgu Mureş X2.
Selecţionata amicală „Piţurcă & Friends” şi-a luat nu mai puţin de 3 componenţi de la cele două echipe ce vor încheia cu succes etapa cu numărul 3. Braşovul are antrenor nou şi, conform regulii, jucătorii dau totul pentru a fi luaţi în vizor de cel în cauză. ATENŢIE: Chipciu i-a pasat lui Curelea la primul gol anulat de arbitrul răutăcios din San Marino, deci se poate întâmpla orice. Braşov – Sportul 1 (1-0).
La ce meciuri avem în etapa asta, clasamentul e mai puţin important! Îl puteţi vedea, totuşi, aici.
Premiul constă într-o minge de fotbal oferită de Ancada şi va fi adjudecat de cel care adună cele mai multe pronosticuri de tipul 1X2 corecte. În caz de egalitate se recurge la departajarea în funcţie de scorurile corecte. În caz de o nouă egalitate, se va alege câştigătorul prin tragere la sorţi.

19 comentarii
excelenta avancronica, bine ai venit, mihai!
concluzia acestui articol este ca in liga 1 : deci se poate întâmpla orice :):):)
mioveni – astra 2( 1-3)
Cfr – gaz metan 1x
dinamo – pandurii 1(4-1)
petrolul – rapid 1(1-0)
chiajna – vaslui 2(0-4)
ceahlaul – otelul 12
steaua – u cluj 1x
sibiu – tg mures 2(0-2)
brasov – sportul 1(1-0)
mioveni – astra 1( 1-0)
Cfr – gaz metan 1 (2-0)
dinamo – pandurii 1(3-0)
petrolul – rapid 1,2
chiajna – vaslui 2(0-1)
ceahlaul – otelul x2
steaua – u cluj x2
sibiu – tg mures x(0-0)
brasov – sportul 1,2
mioveni – astra X( 1-1)
Cfr – gaz metan X (2-2)
dinamo – pandurii X(3-0)
petrolul – rapid 2 1-2
chiajna – vaslui 2(0-2)
ceahlaul – otelul 2 (1-2)
steaua – u cluj x2
sibiu – tg mures 2(0-2)
brasov – sportul 1 (2-0)
mioveni-astra 2(0-1)
cfr-gaz metan 2(0-1)
dinamo -pandurii 1x
petrolul-rapid x2
chiajna vaslui 2(0-3)
ceahlaul-otelul x(1-1)
steaua-UCLUJ 2(0-3)NICULESCU,TONY SI PRINTUL
sibiu-tg mures 12
brasov-sportul 1x
Domnul BLAG in pronosportul dvs.vad ca cfr-ul e singura echipa scrisa cu litera mare la inceput..inclin sa cred ca e doar o gresala….
mioveni – astra x2
Cfr – gaz metan 1 (3-0)
dinamo – pandurii x2
petrolul – rapid 2 (0-2)
chiajna – vaslui x2
ceahlaul – otelul x2
steaua – u cluj 1 (3-1)
sibiu – tg mures x2
brasov – sportul 1x
am dat copy-paste de la cel de sus…
Mioveni – Astra 1(2-1)
cfr – Gaz Metan X (1-1)
Dinamo – Pandurii 1 (2-0)
Petrolul – Rapid X2
Chiajna – Vaslui 2(0-2)
Ceahlaul – Otelul X2
Steaua – „U” Cluj 2 (1-2)
Sibiu – Mures 1(1-0)
Brasov – Sportul 2 (0-1)
mioveni – astra x2
CFR – gaz metan 1 (2-0)
dinamo – pandurii 1x
petrolul – rapid 2 (0-2)
chiajna – vaslui 2 (0-1)
ceahlaul – otelul 2 (0-1)
steaua – u cluj 1,2
sibiu – tg mures 2 (1-2)
brasov – sportul x2
mioveni – astra x (o-0)
ecomax – gaz metan 1 (1-0)
dinamo – pandurii 1 (2-1)
petrolul – rapid 2 (0-1)
chiajna – vaslui 2 (0-3)
ceahlaul – otelul x (1-1)
steaua – „U” Cluj 2 (2-4)
sibiu – tg mures 1 (1-0)
brasov – sportul 1(2-1)
mioveni – astra x2
CFR – gaz metan 1 (2-0)
dinamo – pandurii 1 (2-0)
petrolul – rapid 2 (0-1)
chiajna – vaslui 2 (0-2)
ceahlaul – otelul X (1-1)
steaua – u cluj 1X
sibiu – tg mures X2
brasov – sportul 1 (2-1)
mioveni – astra x2
cfr – gaz metan x2
dinamo – pandurii 1 (2-0)
petrolul – rapid 2 (0-1)
chiajna – vaslui 2 (0-1)
ceahlaul – otelul 2 (0-1)
steaua – “U” Cluj x2
sibiu – tg mures x2
brasov – sportul 1(2-1)
Mioveni – Astra X (0-0)
Cfr – Gaz Metan 1,X
Dinamo – Pandurii 1 (2-0)
Petrolul – Rapid 1,2
Chiajna – Vaslui 2 (0-1)
Ceahlaul – Otelul 1,2
Steaua – U Cluj 2 (1-3)
Sibiu – Tg. Mures 1,X
Brasov – Sportul 1 (2-1)
Mioveni – Astra X2
Cfr – Gaz Metan 1 (1-0)
Dinamo – Pandurii 1 (3-1)
Petrolul – Rapid X2
Chiajna – Vaslui 2 (0-1)
Ceahlaul – Otelul X (0-0)
Steaua – U Cluj 1X
Sibiu – Tg. Mures 1X
Brasov – Sportul 1 (2-1)
Mioveni – Astra X (1-1)
CFR – Gaz Metan 1 (2-1)
Dinamo – Pandurii 1 (3-1)
Petrolul – Rapid 1,2
Chiajna – Vaslui 2 (0-1)
Ceahlaul – Otelul X2
Steaua – U Cluj 1,2
Sibiu – Tg Mures 1,2
FC Brasov – Sportul 1 (2-1)
mioveni – astra 2 (0-1)
cfr – gaz metan 1 (2-0)
dinamo – pandurii 1 (2-0)
petrolul – rapid 1X
chiajna – vaslui 2 (1-2)
ceahlaul – otelul X2
steaua – u cluj X2
sibiu – tg mures 2(0-2)
brasov – sportul 1 (2-1)
Mioveni – Astra X2
Cfr – Gaz Metan 1 /2-0/
Dinamo – Pandurii 1 /1-0/
Petrolul – Rapid 2 /0-2/
Chiajna – Vaslui 2 /0-1/
Ceahlaul – Otelul 2 /0-1/
Steaua – U Cluj 1 2
Sibiu – Tg. Mures 1 2
Brasov – Sportul 1X
Mioveni – Astra X2
Cfr – Gaz Metan 1 (2-0)
Dinamo – Pandurii 1 (2-0)
Petrolul – Rapid X2
Chiajna – Vaslui 2 (0-1)
Ceahlaul – Otelul 2 (0-2)
Steaua – U Cluj 1X
Sibiu – Tg. Mures 2 (0-1)
Brasov – Sportul 1X