U Banca Transilvania a învins pe CSM CSU Oradea în meciul 4 al finalei Ligii Naționale de Baschet, 86-80.
Partida a avut o mai mare intensitate în comparație cu cea de acum două zile, disputată tot în BT Arena. Clujenii au cîștigat 3 dintre cele patru sferturi, al doilea dintre ele terminîndu-l cu un avans de 9 puncte.
La fel ca în partida cu numărul 3, clujenii au fost încurajați continuu de fani care au umplut BT Arena la capacitate maximă.
Antrenorul Mihai Silvășan a fost mai inspirat decît omologul său, Cristi Achim, reușind să introducă în teren, pe parcursul meciului, jucători care s-au evidențiat rînd pe rînd. Astfel, în momente importante, au ieșit la rampă Gordic (căruia i s-au dat mai multe minute decît de obicei), Cățe, Meindl sau Richard.
Meindl a fost, de fapt, și cel mai bun marcator, cu 18 puncte dar și cu 5 pase decisive. Richard a avut 14, Cățe 14 (cu 9 recuperări iar Gordic cu 11 puncte și 6 pase decisive. Bircevic a marcat și el 10 punte.
De partea cealaltă, la orădeni, Ogden a marcat 17 puncte (11 dintre ele la libere, unde a avut marcate 11 din 12), Tarolis și el cu 17 puncte și 9 recuperări și Nicolescu (12 puncte, toate de 3 puncte, căpitanul orădenilor părînd a fi fost puțin „uitat” pe bancă…)
Scorul finalei este acum 2-2 iar meciul 5 va avea loc joi, 25 mai, de la ora 18:30, la Oradea.
Finala se joacă pînă cînd una dintre echipe ajunge la 4 victorii. În cazul desfășurării a 7 partide datele de disputare sînt:
-25 mai meciul 5, la Oradea
-28 mai meciul 6, la Cluj
-31 mai meciul 7, la Oradea