Odată cu calificarea Gabrielei Ruse numărul româncelor aliniate la startul US Open 2023 a ajuns la cinci.
Sorana Cîrstea are cel mai ușor adversar, pe Kayla Day (SUA, 23 de ani, locul 91 WTA. Americanca a reușit în acest an cel mai bun rezultat al ei într-un Grand Slam, turul al treilea la Roland Garros. La doar 16 ani, în 2016, ea ajungea în turul secund la US Open însă acel start promițător nu a fost mai apoi confirmat în anii care au urmat. Astfel că Sorana Cîrstea (30 WTA) se poate spune că pornește ca favorită certă a acestei întîlniri, cele două fiind la prima partidă directă.
Irina Begu (40 WTA) are la rîndul ei o adversară accesibilă, chiar dacă mai rutinată decît Day, pe Tamara Korptsch (Germania, locul 77). Germanca nu a cîștigat nici un turneu în carieră, ea are doar o finală de dublu la Budapesta, acum doi ani. Siguranța și știința jocului sînt superioare la Begu, astfel încît românca e favorită.
Ana Bogdan (59 WTA) pare a fi în avantaj dacă privim clasamentul, pentru că Sofia Kenin (SUA) este acum pe 93 WTA). Atîta doar că americanca a cîștigat un Grand Slam, Australian Open 2020 și a fost finalistă la un altul, la Roland Garros 2020. Astfel încît se poate spune că Sofia Kenin, 24 de ani, ar avea de partea ei experiența la acest nivel și ar pleca în avantaj, chiar dacă nu unul decisiv.
Patricia Țig (705 WTA), cu clasament protejat, își joacă poate ultima șansă de a rămîne în tenisul de anvergură. Altă dată printre protagoniste, cu prezențe în Billie Jean King Cup, acum ea e nevoită să vină din urmă iar US Open ar fi cel mai potrivit moment pentru asta. Adversara sa nu e una de calibru, canadianca Rebecca Marino (32 de ani, locul 101, cu o singură finală la activ, și aceea în 2011). Cu 40 la sută șanse, am spune, Țig ar putea totuși să treacă de adversara sa, ceea ce ar însemna un restart al carierei.
Gabi Ruse, merituoasa calificată după trei meciuri dure, a prins un adversar redutabil, pe Karolin Pliskova (Cehia, 25 WTA). Poate chiar cele trei partide jucate deja să se transforme într-un avantaj, pentru că altfel Pliskova are toate datele pentru a învinge: 16 titluri, 16 finale, finalistă la Wimbledon, cîștigătoare de finale Billie Jean King Cup, cehoaica are prima șansă. La felul în care știe lupta Ruse totul e însă posibil și supriza ar fi una care ar răsplăti pe deplin intenția româncei de a reintra în top 100 mondial.