Paul Dolea este fizician, doctor inginer, cadru didactic asociat la Universitatea Tehnică din Cluj, a avut o contribuție esențială la proiectarea și construirea Observatorului Astronomic Mărișel și a pus bazele școlii de vară „Generația următoare”. Iar acum a scris o carte minunată: „Pămîntul, în pericol?”
Pe Paul Dolea îl cunosc, am fost colegi. Vorbea o limbă străină pentru mine, limba aceasta tehnică, dar asta nu ne-a împiedicat să găsim punți de comunicare. Și asta văd că s-a păstrat în timp, deși nu ne-am văzut de multă vreme. Dovadă vie e invitația pe care am primit-o de la el pentru a spune cîteva cuvinte la lansarea care va avea loc luni, 10 aprilie, la ora 18.00, la Biblioteca Județeană Octavian Goga, Calea Dorobanților nr.104. La început n-am știut cum să reacționez, dar după ce am citit cartea mi-am dat seama de ce o fi apelat la mine: a vrut să vadă dacă această carte cu caracter științific poate fi înțeleasă și de către un profan în domeniu.
Și vă asigur că acest volum are și această virtute, anume calitatea de a putea deveni captivantă și pentru unul care confundă fizica, să zicem așa, cu educația fizică.
Dacă e să vă stîrnesc, hai să vă dau cîteva dintre titlurile din interior: Sfîrșitul lumii se amînă, Cît de exactă e ora exactă?, Părerea mea despre extratereștri, Terorismul astral și terorismul informatic, Proiectul Mărișel, Singura soluție, o altă educație, Am fost mai aproape de stele, În vizită la Observatorul Astronomic din Paris…
În primul rînd m-a impresionat calitatea scriiturii și a corecturii. Aveam să aflu că Paul Dolea s-a ocupat cap-coadă de acest volum, scriindu-l, corectîndu-l, editîndu-l și publicîndu-l la propria sa editură. Efortul lui mi se pare absolut remarcabil, cum remarcabilă este scriitura lui limpede. Autorul alternează fericit rigoarea științifică cu tușe de coboară deliberat acest nivel pînă acolo unde curiozitatea unuia mai puțin familiarizat cu știința poate să-l ducă înspre senzații cu adevărat plăcute.
Cartea are ritm, există inserate ironii dintre cele mai fine, după cum există trimiteri suave înspre actualitatea uneori tristă a zilelor noastre. Optimismul însă este debordant, după cum de asemenea transpare preocuparea autorului pentru a construi ceva trainic, temeinic, ceva care să capteze atenția noilor generații. Autorul pune întrebări, atrage cititorul și-l provoacă și pe el să-și pună întrebări.
Cartea se adreseaza unui public larg, interesat de stiintele planetare si activitatile spatiale. In paginile cartii sunt prezentate si analizate o parte din zvonurile raspandite la nivel global referitoare la o posibila extinctie a civilizatiei umane sau chiar a vietii de pe Pamant. Acest laitmotiv este utilizat pentru atragerea tinerilor (elevi,studenti) spre materii STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics).
Părerea mea sinceră este că un drum pînă la Biblioteca Octavian Goga, la lansarea de luni, 10 aprilie, ora 18.00, nu va fi să-l faceți în zadar. Iar dacă nu puteți ajunge, căutați cartea. O găsiți tot la autor iar pe el îl găsiți pe facebook, Paul Dolea. Sînt sigur că veți găsi o metodă rapidă de a intra în posesia ei.

