Fotograful Valentin Todea, PMOB-ist cu acte în regulă, e pregătit de o nouă expoziție. După ce, luna trecută, a expus la „ARTForm”, festivalul despre care am scris aici, Vali se află acum în fața unei noi provocări.
Clubul de fotografie „LUMEX” al Casei de Cultură a municipiului Cluj-Napoca, organizează mâine, 24 mai, începând cu ora 19.30, vernisajul expoziției de fotografie „Meet the Artist in a Square” la Urania Palace.
Pe lângă lucrările lui Valentin Todea, în cadrul acestui eveniment, publicul va avea ocazia să urmărească operele a înca 16 tineri artiști, majoritatea studenți, fiecare dintre ei venind cu o abordare și cu un stil propriu. Aceștia au la dispoziție un metru pătrat de spațiu în care fotografiile lor se vor îmbina pentru a reda percepția individuală despre lume.
Iată lista completă a artiștilor care vor expune la „Meet the Artist in a Square”: Brad Ruxandra, Chiş Marcel, Ciote Cristian, Cotoi Liviu, Dan-Tudor Eduard, Danis Teodora, Deva Cristina, Dincă Iulia, Dradici Renata, Ferdean Maria, Ghenghea Manuela, Hidoş Nora, Nodiş Marius, Stan Larisa, Timoc Carla, Todea Valentin și Țepeș Diana.
Înființat în anul 2015, clubul de fotografie „LUMEX” se află cu această ocazie în fața primei expoziții oficiale, venind până acum în sprijinul pasionaților de fotografie prin diferite workshop-uri și dând acestora ocazia de a-și promova opera și viziunea artistică reflectată prin fotografie.
Mai multe informații despre eveniment găsiți dacă accesați pagina oficială de facebook.
PS. Expoziția se adresează publicului cu vârsta de peste 16 ani.